Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Mocná čarodějka

Jak Jana Nagyová pomocí generálů rozváděla Petra Nečase

48-profil-nagy
Jana Nagyová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Jana Nečasová, dříve Nagyová, má jednu z nejpozoruhodnějších popsaných českých kariér. Z mladé ženy, která začínala v městečku Chodov na Karlovarsku jako prodavačka v kantýně, se dostala až k postu nejmocnější ženy v zákulisí české politiky. V roli vrchní ředitelky kabinetu premiéra Petra Nečase získala vliv, před nímž se sklonili i ostřílení důstojníci Vojenského zpravodajství. Příběh z let 2012 a 2013 měl minulý týden dohru v soudní síni: Jana Nečasová a tři bývalí činovníci Vojenského zpravodajství jsou nepravomocně odsouzeni za zneužití pravomocí k podmíněným trestům odnětí svobody. Jana Nečasová za to, že organizovala pokoutné sledování tehdejší premiérovy manželky, aby ho přiměla se rozvést, a tři bývalí vojenští špioni za to, že na tu zakázku přistoupili. Soud odpověděl i na otázku, jak se jedné ženě podařilo přimět premiéra země, dva generály a jednoho plukovníka, aby se před ní ohnuli.

Vize vědmy

Jana Nečasová je obžalována v dalších dvou případech, obžaloba ji viní, že vynášela do podsvětí informace ze zprávy BIS a že spolu s Nečasem uplácela tři bývalé poslance posty ve státních podnicích výměnou za to, že nepotopí Nečasovu vládu. Zatím známe jen výše popsaný výsledek soudu zabývající se sledováním první Nečasovy ženy Radky. Jana Nečasová se k soudu nedostavila, a tak se až z písemného rozsudku dočte, co slyšela veřejnost v soudní síni: jak její snaha zlegalizovat vztah s ženatým premiérem vedla k tomu, že jí na žádost sledovat sokyni v lásce Radku…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivana Svobodová

redaktorka

Ivana Svobodová
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 464
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte