Burns_obalka_cesky.indd

Charles Burns má dar přitáhnout ke komiksu i jeho nejzarytější odpůrce. Zaháčkoval si je před sedmadvaceti lety dnes už kultovní sérií Černá díra a nepouští je ani s aktuální trilogií Naposled, která nedávno vyšla česky. Témata týkající se nás všech totiž umí převyprávět pomocí obrazů a bublin do psychologických hororů děsících svou výstižností.

Nenápadný šedesátník s brýlemi a zálibou v tmavých svetrech, který při rozhovorech občas trochu mate suchopárností, přitom kreslení v dětství oceňoval spíš jako praktickou schopnost, jež mu pomohla najít místo ve školní hierarchii. „Nebyl jsem výborný ve sportech, ani nijak společensky oblíbený, ale uměl jsem kreslit,“ vzpomíná.

Experimentální uměleckou univerzitu Evergreen State College v Olympii pak sice navštěvoval společně s Mattem Groeningem, budoucím otcem SimpsonovýchFuturamy, ale tam jej spíš zajímala fotografie. Stejně jako hrdina trilogie Naposled tvořil série autoportrétů a trávil čas buď ve fotokomoře, nebo na punkových koncertech. Odmítá nicméně prozradit, nakolik autobiografická je postava Douga – nejistého chlapíka, který neví, co chce v životě vlastně dělat, a nakonec kvůli strachu ze zodpovědnosti ztratí milovanou dívku i sebeúctu.

Pohlavní mor

Fotografie, kterých si zpětně příliš necení, nakonec použil v prvních komiksech. Pod vlivem fotografky Diane Arbus, jež se soustředila na portréty lidí na okraji či transvestitů, ale také japonských dřevorytin se…

I_obalka_R47
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte