45-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Starý vtip říká, že pravidelné užívání marihuany má jen dva negativní účinky. První: marihuana poškozuje krátkodobou paměť. A druhý: marihuana poškozuje krátkodobou paměť.

Je to mimochodem vědecky ověřená pravda. Ale také je pravda, že celkově jsou rizika mnohem nižší než v případě alkoholu a tabáku. Jak se ale na planetě Zemi zvolna šíří legalizace mnoho dekád zakázané drogy, zájem vědců o seriózní průzkum nežádoucích účinků logicky roste. Bude-li svět stále veseleji pokuřovat, je dobré vědět, co mu hrozí. Tady je přehled dostupného poznání.

Více sexu

Marihuanu bylo kvůli ilegálnímu statusu obtížné vědecky zkoumat, mnoho představ proto vychází buď z ojedinělých studií, nebo rovnou z legend. Jednu se teď v říjnu podařilo vyvrátit urologům ze Stanfordovy univerzity. V lékařském prostředí se traduje, že náruživí kuřáci marihuany mívají potíže v sexuálním životě. Analýza padesáti tisíc Američanů, kteří svěřili detailní údaje o svém životě jisté vědecké databázi, ovšem ukázala opak. Čím více lidé kouří marihuanu, tím častěji souloží – náruživí kuřáci si sex dopřávají o dvacet procent častěji než konopní abstinenti.

Výpadky krátkodobé paměti ovšem legendou nejsou. Ve stavu intoxikace více zapomínáme, selhává i ukládání čerstvých vzpomínek do mozkového archivu, což je důvod, proč si z marihuanového večírku tak málo pamatujeme. Zdá se však, že po vystřízlivění se vše vrací do normálu.

Navzdory vdechování zplodin z hořící byliny se ze statistik kupodivu nezdá, že…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte