Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Chabon univerzitní

Univerzitní román je svébytný angloamerický žánr, který od dob Šťastného Jima Kingsleyho Amise (1954) prošel změnami pouze kosmetického rázu. Hrdinou je pořád bohémský pedagog procházející osobní a profesní krizí, jenž má potíže jak s autoritami, tak se ženami – a přesně takový je i Grady Tripp ze Zázračných hochů Michaela Chabona. Holduje marihuaně a alkoholu, potácí se mezi manželkou a milenkou-rektorkou a ženou vedoucího katedry anglistiky v jedné osobě. A přestože vyučuje tvůrčí psaní a na vysoké chtěl být jako Kerouac a pak jako Faulkner, nedokáže dokončit svůj rádoby majstrštyk, jehož mamutí rukopis čítá přes 2600 stran.

Jeho život však nabere nečekaný směr, když k němu na univerzitu na literární festival zavítá někdejší spolužák, čerstvě nezaměstnaný redaktor, a spolu s pár studenty se oba pustí do řady bláznivých dobrodružství. To dá Chabonovi možnost naťuknout otázky vztahů mezi muži včetně homosexuality, ohmatat si Pittsburgh jakožto svoje oblíbené dějiště a nenásilně do románu včlenit i hodně komický židovský rozměr, když se značně podroušený Tripp vydá na oslavu pesachu. Připočtěme ještě fakt, že sám autor Židovského policejního klubuÚžasných dobrodružství Kavaliera a Claye kdysi bojoval s obřím nedodělaným textem. Vzdal to, raději napsal tuhle knížku – a je jasné, jak do kontextu jeho tvorby zapadá.

Hravý a zároveň meditativní hlas tentokrát připomíná jak raného Philipa Rotha, tak Johna Irvinga; elegantní próza se…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R41_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte