Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Pošta na baterky

V Německu doručují zásilky elektrické dodávky, které si tamní poštovní společnost vyrábí sama

Cologne, Germany. 16th Aug, 2017. Co-founder of StreetScooter GmbH, Achim Kampker, sitting in a…
Každý mohl přijít s jakkoli radikálním nápadem. (Tvůrce projektu StreetScooter Achim Kampker) • Autor: Alamy, Profimedia

Schází rádio i klimatizace, sedadlo spolujezdce nahrazují přihrádky na dopisy. V autě převážně z plastů se svezete maximálně osmdesátkou. V zimě si možná budete muset nechat na sobě bundu, tuhé mrazy jsou pro topení nejspíš příliš silný soupeř. U šéfů velkých automobilek takový vůz obvykle vyvolává ironické pousmání – které ovšem tentokrát mnohým zmrzlo na rtech. „Jsem neskutečně naštvaný. Nechápu, proč na tom s námi nespolupracovali,“ prohlásil nový šéf koncernu Volkswagen Matthias Müller, když se jej novináři ptali na elektromobil německé pošty nazvaný StreetScooter.

Volkswagenu s ním totiž ujel vlak. Deutsche Post DHL Group, plně privatizovaná soukromá firma, dnes provozuje flotilu více než tří tisíc elektromobilů StreetScooter, největší v celém Německu. Co je však nejpřekvapivější, tyto dodávky pro rozvoz pošty si také v podstatě sama vyvinula – přímo „pod nosem“ jedné z největších světových automobilek. A sama je i vyrábí. Úspěch projektu je odrazem změn, kterými automobilový průmysl v posledních letech prošel.

Motor do města

Auta pro doručování zásilek, jichž mají velké poštovní služby až desítky tisíc (britská 49 tisíc, německá celosvětově skoro dvakrát tolik), jezdí každý den víceméně stejnou trasu, která obvykle není delší než 100 km. Většina se pohybuje především ve městě. Pro takový provoz se elektromobily hodí jako žádný jiný vůz, a není tedy divu, že si je poštovní služby pořizují. Deutsche Post údajně nabídku od Volkswagenu, že pro ni automobilka…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte