Velká Británie se rozhodla odejít z vnitřního trhu, a čeká ji tak obrácený proces, než jaký v roce 2003 po šesti letech dokončili Češi, když se chystali do Unie. Britové se budou – kapitola po kapitole, zboží po zboží – vyvazovat z EU a uvolněný prostor chtějí vyplnit „co možná nejlepší dohodou o volném obchodu s Evropskou unií“. Bruselští úředníci mluví o tom, že vyjednávání o brexitu je naplánované na tři dny týdně počínaje letošním dubnem a bude trvat nejméně do konce března 2019. Je prý zjevné, že Brity čeká hodně práce. Nechme ale Brity stranou a soustřeďme se na to, co tohle všechno znamená pro nás.

Jedna dvě, auto jede

Bez ohledu na projev premiérky Theresy May, která minulé úterý ohlásila tvrdý brexit a z jejíž řeči vyplynulo, že jde hlavně o to zabránit příchodu dalších Poláků a přistěhovalců vůbec, platí, že do začátku dubna 2019, kdy vyprší dvouletá výstupní lhůta, se pro Čechy v Británii, Brity v Česku a firmy obchodující oběma směry nic nemění.

Co se stane potom, to se začne právě teď řešit. Partnerem britské vládě v tom bude Unie jako celek zastoupená vyjednavači Evropské komise a dalších institucí. Ti budou hájit také české zájmy, protože pravomoc sjednávat obchodní dohody se třetími zeměmi předaly členské státy Bruselu.

Oba extrémní póly – tedy že Češi vůbec nic nezmůžou ve vztahu k Britům, nebo naopak že si konečně můžeme uspořádat svůj vztah s ostrovním královstvím sami –, které se objevily v české reakci na projev Theresy May, se tedy…

I_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte