„Nejvýraznějším rysem pomníků je, že je nezaznamenáte. Cosi je impregnovalo proti naší pozornosti,“ napsal v roce 1936 Robert Musil. Současné události vyvolané snahou odstranit na jihu USA pár soch konfederačního generála na koni nicméně dokládají, že tahle impregnace nefunguje ve chvíli, kdy se má s pomníky hýbat. Nebo když se mají vůbec stavět. Ostatně: proč u nás vlastně nemá žádný pomník třeba právě Robert Musil?

V Brně prožil polovinu dětství, vystudoval Technickou univerzitu a na vojně tu poznal velitele, který mu posloužil jako předobraz generála Stumma v Muži bez vlastností. Románu, který je globálně považován za jedno z nejvýznamnějších literárních děl 20. století. Přesto Musil nemá v Brně ani kdekoli jinde u nás žádnou sochu. Rodilý Rakušan totiž psal a mluvil německy. A v českém prostoru převládá názor, že kvůli tomu není „náš“. Jediné, co Musila v – až do roku 1945 z třetiny německy hovořícím – Brně připomíná, je pamětní deska v Jaselské ulici, kde s rodiči bydlel. V roce 1992 sem byla přivezena z Rakouska.

Musilův přítel Franz Kafka dopadl o dost lépe. Pomník jsme mu v rodné Praze vztyčili kousek od Staronové synagogy v roce 2003, tedy „pouhých“ devětasedmdesát let po smrti. K sochaři Jaroslavu Rónovi se navíc o jedenáct let později připojil se svým otáčivým Kafkou vedle Národní třídy David Černý.

Kafkovo dílo by nikdo nepoznal, nebýt dalšího pražského německého Žida Maxe Broda. Pro naši kulturu v zahraničí toho udělal jako málokdo …

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1757

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte