14_TEMA_Jaros Zlatá střední cesta. (bratr Jan na zahradě kláštera) • Autor: Milan Jaroš

Ráno vstanu tak o půl čtvrté. No, někdy ve tři čtvrtě. Jde o to, abych byla na kole ve čtyři, před rozedněním. Pak jedu na kole… Pak jedu na kole…“ Drobná blondýna se v tuhle chvíli na okamžik zarazí a trochu nejistě se usměje. „No, pak jedu na kole,“ pokračuje a smíchy jí škubnou koutky úst. „Jako ne pořád, občas slezu, tělo si řekne. Je teda fakt, že člověk začne časem usínat, přijdou mikrospánky. Pak se taky stane, že z kola spadnete… No ale, prostě, jedu na kole. Jedu na kole tak do deseti do večera,“ dokončí dívka popis svého dne a na okamžik se zdá, že je sama zaskočená, jak jednoduše to zní. Zvedne oči. Pokrčí rameny. Takhle to ona prostě dělá.

Markéta Marvanová (22)  jezdí na kole celkem hodně. Dvakrát už během závodu Tour Divide ujela za necelý měsíc skoro 4,5 tisíce kilometrů napříč Spojenými státy. Účastní se ultramaratonů a jiných obtížně představitelných akcí. V zimě třeba běžela 150 kilometrů sněhem za polárním kruhem ve Finsku, jako nejmladší účastnice v historii ujela tisíc mil napříč bývalým Československem. Teď po ránu v Praze o sobě ale nemluví jako o vrcholové sportovkyni. Závodění jako takové už ji prý ani tolik nezajímá. Také není cestovatelkou, cestovatelé jezdí objevovat vzdálené kouty světa. „Poutník, poutník bude to slovo,“ říká. Její cesta vede z civilizace do samoty a za dobrodružstvím. Za poznáním sebe samé prožitým na vlastní kůži. „Ale rozumíte, nejsem a nechci být žádná zahořklá samotářka, divoženka z lesa. Mám ráda lidi, ráda se s nimi…

I_obalka_R33_2017
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R33_2017
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1758

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte