32-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Češi jsou národem Babičky. Ve školách patřila kniha Boženy Němcové k povinné literatuře, dočkala se několika zfilmování a rádi se dojímáme nad něhou a moudrostí venkovské ženy. V reportáži Seznamu se na konci července objevila paní, která by se okamžitě mohla ujmout hlavní role v nové adaptaci. Když jí reportér nabídl mikrofon, tak odpověděla: „Jen ať jim dá tam na držku a tomu Sobotkovi, toho bych nakopala.“ Paní fandí Andreji Babišovi a její nebabičkovská slova znovu připomínají, že agresivita spojená s veřejným prostorem nebezpečně roste.

Zemři

Češi žijí už druhým rokem v napjaté atmosféře. Zejména od vypuknutí uprchlické krize se stále více mluví o hrozbách, rizicích a následně pochopitelně o narůstajícím strachu. Zmiňuje se to tak často, že i lidé, kteří obavám nepropadli, to raději moc nepřiznávají, aby nevypadali podezřele.

Spolu s obavami se otevřel i prostor emocím a silným slovům. O uprchlících se mnohdy mluvilo, jako by ani nebyli lidé, což pak brzy vedlo k výrokům, že je lepší je nechat topit apod. Přibývalo výzev, že je třeba se začít ozbrojovat, protože čelíme invazi. O smrti či násilí se tu začalo mluvit s nebývalou jednoduchostí, kdekdo měl pocit, že může říct, kdo má a kdo nemá právo na život. Dobrovolnice pomáhající uprchlíkům dostávaly opakovaně zprávy, že jim pisatel přeje znásilnění. Šlo pochopitelně jen o řeči, ale napětí stále rostlo.

Jakmile se prolomí tabu úcty k lidem, je zle.

Tweetni to

Do toho…

titulka
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2147

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte