Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Rozhovor

Český film je válka

Jeho druhý film Křižáček patřil na nedávném festivalu v Karlových Varech k titulům, které nejvíce rozdělily publikum. Nakonec nečekaně získal hlavní cenu – jako první tuzemský film po patnácti letech. S Václavem Kadrnkou o přitažlivosti balad Jaroslava Vrchlického, odkládání strachu a o tom, proč mu bylo smutno z brexitu.

Václav Kadrnka
Václav Kadrnka • Autor: Matěj Stránský

Váš debut Osmdesát dopisů byl autobiografický. Vyprávěl i o absenci vašeho otce, který v půli osmdesátých let emigroval do Británie. Teď se vám téma otec–syn vrací v Křižáčkovi naplno v příběhu rytíře hledajícího svého syna. Je vztah otec–syn vaše zásadní téma?

Nevím, jestli klíčové, ale nějak se mě drží. Samozřejmě jsem vnímal absenci otce, která na nás s maminkou dopadla. Zároveň jsem ale věděl, že přestože jeho odchod přinesl nejistotu, otevřel nám i nové možnosti, zkušenosti. Nejistota vlastně umožňuje člověku růst. Křižáčka jsem si původně s Osmdesáti dopisy nespojoval, protože mají úplně jiné kulisy, ale najednou se to tam objevilo během psaní scénáře i natáčení a až úplně na konci jsem si uvědomil, jak jsou oba filmy příbuzné. I v některých konkrétních scénách nebo napojeních střihu.

Co vlastně dělá tatínek?

Je stavař.

V Británii se živil stavařinou?

Ne. Když v roce 1986 emigroval, vedla Británii Margaret Thatcher. Na jednu stranu to bylo konzervativní období, na druhou ale byla otevřená politickým uprchlíkům a přijímala lidi z celého světa, pokud byla nějakým způsobem porušována jejich lidská práva. Otec musel začít od začátku. Někde svařoval na stavbě a postupně se vypracoval na manažera.

Jak odchod do emigrace nesla matka a jak vy?

Na Anglii často vzpomínáme doma jako na období,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte