Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Agenda

Z výstavy do hrobky

jan cizinsky
Jan Čižinský • Autor: Karel Cudlín

„Pohřbít těla z výstavy Body The Exhibition nebylo moje rozhodnutí, i když se mi výstava nelíbí. Podle ministerstva ale prostě musím konat,“ říká Jan Čižinský, starosta Prahy 7. Právě na výstavišti v „jeho“ Holešovicích výstava od letošního února probíhá a stejně jako v roce 2007, kdy se v Česku objevila poprvé, má řadu kritiků. Už má také plán, jak svízelnou situaci vyřešit.

R: Kdy jste se rozhodl, že chcete těla pohřbít?

JČ: Já jsem se nerozhodl. Celý ten příběh je trochu jinak. Jeden občan dal kvůli výstavě podnět na oddělení přestupků, vedoucí si nevěděla rady a poslala žádost o výklad zákona o pohřebnictví na ministerstvo pro místní rozvoj. Ministerstvo napsalo, že to přestupek není. Přestupkem by bylo třeba, kdyby někdo tělo vykopal z hrobu nebo je místo v rakvi převážel v kufru auta. S tím, že někdo bude nebožtíky vystavovat, zákon nepočítal. Zároveň ale ministerstvo napsalo, že já jako starosta jsem povinný těla – stejně jako například tělo, které bychom nalezli v řece a nikdo se k jeho pohřbení neměl – do 96 hodin pohřbít.

R: Co budete dělat?

JČ: Požádal jsem policii o součinnost, nemám právo vstupovat do soukromých prostor. Čekám na odpověď. Když mi nepomůže, jsem nahraný, naštěstí zákon nemluví o žádné sankci. Když policie bude spolupracovat, převezeme těla na hřbitov a dáme je do hrobky. Zřejmě by vypukla právní bitva, proto je nechceme dát do hrobu, v hrobce se nepoškodí.

I_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte