Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Od jedné krize ke druhé

Volby, které měly dát Británii „silnou a stabilní vládu“, nedopadly úplně podle plánu

32A_profimedia
Na cestě k dalším předčasným volbám. Možná ještě letos. (Theresa May, ministr financí Philip Hammond, ministr pro brexit David Davis a ministr zahraničí Boris Johnson) • Autor: AFP, Profimedia

Když se členové britského parlamentu 13. června vrátili do Westminsterského paláce, panoval na britské politické scéně chaos. Theresa May vyhlásila zbytečné předčasné volby, aby zvýšila svou většinu v Dolní sněmovně a upevnila svou vlastní pozici, podařil se jí však pravý opak. Toryům do většiny v dolní komoře chybí osm křesel. Premiérčina autorita se rozplynula. Odpověď na klíčovou otázku britské politiky, jak země vystoupí z Evropské unie, je opět ve hvězdách.

Když se večer v den voleb ukázalo, jak moc konzervativci propadli, nebylo jasné, co s May bude. Bývalý konzervativní ministr financí George Osborne škodolibě poznamenal, že May je „mrtvá žena“. May údajně sepsala projev, v němž oznamovala rezignaci. Její možní nástupci začali taktizovat.

May už Konzervativní stranu do žádných dalších parlamentních voleb nepovede, nezdá se ale, že by ji strana rovnou odstřihla. Když 10. června hovořila k poslaneckému klubu konzervativců, projevila správnou dávku kajícnosti i bojovnosti. „Já jsem nás do téhle bryndy dostala, tak nás z ní taky dostanu ven,“ prohlásila. Sir Nicholas Soames, vnuk Winstona Churchilla, který patří mezi nejlepší twitterové glosátory v Dolní sněmovně, přetvořil jedno z dědečkových nejoblíbenějších úsloví v hashtag #KBOworktodo a dal jasně najevo, že konzervativci hodlají pod vedením May vytrvat.

Lídři ostatních poražených stran takové štěstí neměli. Paul Nuttall, za necelý rok již třetí předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP),…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte