Kultura

Jak andělíček bojuje s taxikáři

Pro ctitele Jiráska nebo Cibulových Pražských pověstí může být komiks Truchlivý amoret pražský od Velšana Jamese Stafforda troufalý.  Milovník Prahy tu totiž předkládá paralelní mytologii, byť se starými známými postavami: Janem Nepomuckým, Rudolfem II., rabim Löwem a Golemem. Novým hrdinou, svědkem i hybatelem událostí je barokní cherubínek, který byl renesančnímu císaři seslán kouzlem. Od té doby ho chrání a zasahuje – ne vždy úspěšně – i na obranu města.

Tradiční protagonisté se v průběhu staletí objevují v překvapivých inkarnacích, epizody těkají mezi staršími i soudobými dějinami. Nestárnoucí andělíček mimo jiné přihlíží asanaci Žižkova a stane se objektem estébácké operace. Dnes se živí jako prodavač v supermarketu, v přestrojení popíjí ve vyhlášených nálevnách, bojuje s vatikánským komandem či templáři, kteří provozují taxislužbu. Kapitoly jsou vypraveny dobovými „dokumenty“ jako faksimile novinových zpráv nebo hlášení důstojníka StB. Tento aparát může českému čtenáři připadat příliš doslovný,  stejně jako některé situace (nepoctiví taxikáři), ale je třeba mít na paměti, že příběhy byly původně určeny mezinárodnímu publiku.

Protože Stafford údajně neumí kreslit, spojil se díky internetu s výtvarníky z Filipín, Rumunska a Čech. A čtvero rukopisů, střídání černobílé a kolorované kresby a dramatické i něžné linky funguje nečekaně soudržně, dodává celku plastičnost. Knize svědčí opakované čtení; lépe odhalí vnitřní spojitost zdánlivě…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte