Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Schöpfung

Když Donald Trump sdělil světu, že Spojené státy odstoupí od pařížské klimatické dohody, naskytla se příležitost, jak vyjádřit nevoli vůči nebezpečně prostoduchému buranskému prezidentovi. Z kritiky však vyšlo najevo i něco jiného: rozdíly v přístupech světových politiků k environmentálním problémům.

Francouzský prezident Emmanuel Macron promluvil z Elysejského paláce anglicky – věc výjimečná a výmluvná. Skončil parafrází hesla Donalda Trumpa „Make America great again!“, výzvou „Make our planet great again!“. Ke spolupráci nepozval filozofy a heterodoxní ekonomy, hledající cestu zmírněním lidských nároků; oslovil vědce a inženýry, kteří spatřují záchranu Země v opravných zásazích člověka. Předpokládají, že se jim planeta podvolí, tak jako habry stříhané ve versailleských zahradách.

Papež nevystoupil s veřejným prohlášením. Na obecné úrovni, která hlavě církve náleží, je kritické Františkovo stanovisko předem obsaženo v encyklice Laudato si’. K ní se uchýlili dotázaní vatikánští tajemníci. O stavu environmentální diskuse v papežské akademii svědčí, že z průlomového textu vybrali pasáže o rizicích klimatických změn pro lidské zdraví. Spis se zatím nedočkal teologické diskuse, z níž by vyšla najevo složitost environmentálních otázek, a tak se hodil jako papežův dárek první dámě Melanii s nadějí, že si v něm s manželem počtou.

Angela Merkel se zlobí: „Rozhodnutí Spojených států odstoupit od pařížské dohody je nanejvýš politováníhodné. A to se ještě vyjadřuji velice…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte