Kultura

Na začátku byl rauš

Začalo to opojením z The Beatles a taky z první cigarety. Člověk ho toužil zažívat znovu a znovu, ale dosáhnout ho bylo čím dál těžší. Zhruba takové je dospívání bezejmenného hrdiny z bezejmenného maloměsta, jež zachycuje svižná novela Cobainovi žáci. Narozen v roce černobylské tragédie, rockovou hudbou uchvácen v měsících po sebevraždě Kurta Cobaina, na prahu dospělosti v době vrcholící ekonomické krize. To jsou jen některé a spíše nezřetelné milníky, mezi nimiž se odehrává příběh vypravěče: vlasatého outsidera v odrbaném oblečení. Přeje si proslavit se s kapelou, ale víc času tráví opilý levným vínem, zkouřený trávou nebo pod vlivem lysohlávek.

V duchu Pelcova románu …a bude hůř tu líčí Miroslav Pech příběh skupinky mániček, které utíkají od nudy a bezperspektivní budoucnosti k jakémukoli vytržení. Během těchto momentů cítí, že skutečně žijí. Zdrojem největšího napětí a zároveň i slabinou příběhu vyprávěného ich-formou je to, že autor se věnuje více tomu, k čemu se jeho hrdinové utíkají, ale méně už vykresluje od čeho. Rodinné situace, ekonomické zázemí, poměry malého města jen probleskují mezi příhodami z mejdanů, chodeb kuchařského učiliště nebo zkušebny. Pech líčí reakce svých hrdinů,  následky a excesy, ale příčiny si musí čtenář domýšlet.

Neposkytuje vysvětlení, proč vypravěč, který prožívá idylické dětství, náhle začne přitakávat sebedestrukci. Může za to rodina? Parta? Nuda a neporozumění? Možná ani jedno, možná od všeho trochu. Proměna se…

I_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte