Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Píseň z pytlíku na zvratky

Hudebník a spisovatel Nick Cave v letadle nesahá po papírovém pytlíku, aby se vyzvracel, ale aby měl na co psát. Jedno pytlíkové cvičení přerostlo až v knihu vzpomínek, básní a vidění, jež Cave zaznamenal během severoamerického turné se svými The Bad Seeds. Výsledek je ovšem na míle vzdálen strohému deníku. Příspěvky mají nutně různou úroveň a náladu a zaznamenávají i ubíjející okamžiky podobných šňůr, pobývání po hotelích a v zákulisí. Tyhle momenty jsou však odrazovým můstkem pro poutavou výpravu do Caveovy temné imaginace.

Zatímco kouří na požárním schodišti před koncertem, vymýšlí si a přemítá, aby se nenudil. Někdy se dostává ke kulturním reflexím, jinde mu stačí titulní pytlíky na zvratky od různých leteckých společností. Líčí, jak injekce steroidů udělá z utrmáceného umělce božstvo, a popisuje obrazy, kdy při koncertech lidé „natahují ruce jako smrtící větve napůl pokácených stromů“. Nicméně občas image tajemného a sebevědomého rockera shodí. Propadá zoufalství, když manželka nebere telefon, pochybuje o sobě. Na několika místech se vynořuje vzpomínka na chlapce, který se rozhoduje, jestli skočí z mostu do řeky. Motiv, který je metaforou uměleckého váhání, nicméně nemá nic společného s rodinnou tragédií, při níž zahynul jeho syn a po níž dramatičnost nahradil civilnější projev. Kniha vyšla v originále o dva roky dřív a zachycuje zpěváka s image temného barda, již si po celou kariéru pěstoval.

Cave je tady zkušený vypravěč, nezapře naturalistický styl a čerpá z…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte