School Canteen
Autor: UIG via Getty Images

Před školní jídelnou si podávám ruku se dvěma zástupci radnice Paříže 14 a třemi dalšími rodiči. Ředitelka je pro nemoc omluvena. Účelu setkání u oběda, které domluvila dvě sdružení rodičů fungující při naší školce, příliš nerozumím. Přihlásila jsem se, protože nikdo další z naší rodičovské asociace nemohl. A taky jsem zvědavá, co se bude probírat, zrovna jídelně nemám já ani syn co vytknout (prý se tu vaří lépe než doma). Ve Francii se už od jesliček dětem denně servíruje předkrm, hlavní jídlo a dezert v podobě sýru nebo jogurtu a ovoce. Dnešní menu zahrnuje mexický salát s vinaigrette, krůtí soté na kořenové zelenině se smetanovou omáčkou, k tomu zelené fazolky na petrželkovém másle, jako dezert ovocný biojogurt a hruška. Bio, samozřejmě. Polovina produktů je „z udržitelného zdroje“ včetně mořských ryb servírovaných jednou týdně. Skoro vše je bio a spousta produktů je navíc „lokálního původu“. Ne, skutečně, jídlo není největším problémem francouzského školství. Dokonce ani jeho cenová dostupnost ne, alespoň ve školní kantýně, kde za oběd platíte podle rodinných příjmů: čím méně vyděláváte, tím méně zaplatíte. Nejlevnější oběd tak stojí pouhých třináct centimů, pro ty nejmajetnější sedm eur.

„Připadá mi, že děti jedí zbytečně moc masa. Nešlo by i vzhledem k ekologické náročnosti chovu nahradit část živočišných bílkovin třeba luštěninami?“ zeptá se Caroline, předsedkyně rodičovského sdružení FCPE. Od zástupce radnice se dozvíme, že se na tom už pracuje. Odvážím se…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte