Zahradnictví
Ještě máme čas si rozbalit dárky. (Rodinný přítel) • Autor: Karel Cudlín

Osmnáct let staré Pelíšky vyprávějící o Československu na konci šedesátých let jsou prototypem podařené generační komedie, u které přídomek hořká nepůsobí vyprázdněně, ale vyjadřuje pocit závěrečného vystřízlivění. Odlehčený pohled na život v komunismu zároveň vynesl autorské dvojici Petr Jarchovský a Jan Hřebejk post hlavních představitelů nostalgického přístupu k totalitní minulosti. Nejen proto je zajímavé, že jejich snímek Rodinný přítel, první část chystané trilogie Zahradnictví, vyprávějící prý i o tom, co Pelíškům předcházelo, jde v podobném „přehlížení dějin“ ještě dál.

„Je to nejosobnější věc, na které jsem kdy pracoval,“ říká scenárista Jarchovský. Film čerpá z příběhů a vzpomínek jeho vlastní rodiny. Z tohoto základu se pokusil vybudovat ságu jednoho rodu na pozadí neklidných čtyřicátých a padesátých let. Osobní angažovanost se rozporovat nedá. Až do té míry, že je otázkou, komu je film v podstatě o třech sestrách a jedné vile vlastně určen.

Nový pohled

Druhou světovou válku už Jarchovský a Hřebejk společně zpracovali ve svěže nejednoznačné polofrašce Musíme si pomáhat, sedmdesátá léta v Pupendu a osmou dekádu nedávno v Učitelce. Oba snímky z doby komunismu je možné přiřadit do etapy, kdy se pelíškovskou nálepku pokusili překrýt snahou o hlubší psychologizaci, zapracováním morálních dilemat a odklonem od komedie. Otázky o minulosti si kladli i v Kawasakiho růži.

S Jarchovským…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte