0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Komentáře13. 5. 20173 minuty

Budoucnost s ANO

Jak dnešní politická krize ovlivní příští vládu?

Je pochopitelné, že momentálně žijeme především složitou atmosférou ve vládě a ústavní krizí, do které díky Miloši Zemanovi možná míříme. Je ale dobré myslet i na budoucnost, tedy jak tohle všechno ovlivní příští vládu. A dopady mohou být opravdu zásadní.

Rozsudek nad Babišem

Reklama

Politická proklamace, že „koalice se skládají až po volbách“, je sice otravná, ale pravdivá. Dlouhodobé předpovědi v tomto směru nemají většího smyslu, protože nevíme, jak voliči rozhodnou. Vždy ale platilo, že větší hybnou silou je touha ve vládě být než nebýt. A je to logické.

Zatím netušíme, jestli dnešní aféry nějak pohnou s preferencemi hnutí ANO. Příklady z minulosti ukazují, že setrvačnost voličského chování je vždy velká a navíc má Andrej Babiš k dispozici vlastní média, která mu mohou pomoci v odrážení kritiky.

Situace se ale mění pro ostatní strany. Je možné, aby po tak velké energii, kterou nyní ČSSD, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ODS vynakládají na odhalování špatností Andreje Babiše, s ním tyto strany zasedly v příští vládě? Navíc když by tam byl v roli premiéra? (Pokud by přepustil tento post někomu ze svého hnutí, je to fakticky to samé.)

Těžko. To, co se odehrálo minulý týden v parlamentu, nebyla běžná kritika. To byl soud s hnutím ANO. Tvrdý, nekompromisní a v obžalobě nešlo o nic menšího než o to, jestli je toto hnutí demokratické, či nikoli. Z příspěvků poslanců i ze závěrečného hlasování je patrné, že zbytek politické scény Andreje Babiše a jeho kolegy za demokraty…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc