Je pochopitelné, že momentálně žijeme především složitou atmosférou ve vládě a ústavní krizí, do které díky Miloši Zemanovi možná míříme. Je ale dobré myslet i na budoucnost, tedy jak tohle všechno ovlivní příští vládu. A dopady mohou být opravdu zásadní.

Rozsudek nad Babišem

Politická proklamace, že „koalice se skládají až po volbách“, je sice otravná, ale pravdivá. Dlouhodobé předpovědi v tomto směru nemají většího smyslu, protože nevíme, jak voliči rozhodnou. Vždy ale platilo, že větší hybnou silou je touha ve vládě být než nebýt. A je to logické.

Zatím netušíme, jestli dnešní aféry nějak pohnou s preferencemi hnutí ANO. Příklady z minulosti ukazují, že setrvačnost voličského chování je vždy velká a navíc má Andrej Babiš k dispozici vlastní média, která mu mohou pomoci v odrážení kritiky.

Situace se ale mění pro ostatní strany. Je možné, aby po tak velké energii, kterou nyní ČSSD, KDU-ČSL, STAN, TOP 09 a ODS vynakládají na odhalování špatností Andreje Babiše, s ním tyto strany zasedly v příští vládě? Navíc když by tam byl v roli premiéra? (Pokud by přepustil tento post někomu ze svého hnutí, je to fakticky to samé.)

Těžko. To, co se odehrálo minulý týden v parlamentu, nebyla běžná kritika. To byl soud s hnutím ANO. Tvrdý, nekompromisní a v obžalobě nešlo o nic menšího než o to, jestli je toto hnutí demokratické, či nikoli. Z příspěvků poslanců i ze závěrečného hlasování je patrné, že zbytek politické scény Andreje Babiše a jeho kolegy za demokraty…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2265

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte