Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Chcete lepší kotvu k Západu? Hlaste se o ni

Debatu o euru zatím ovládají snílci suverenity a ekonomičtí fachidioti

Není mnoho otázek, kde Česko projevuje tak velkou nerozhodnost jako jestli vyměnit korunu za euro. Zastánci eura přitom tahají za kratší provaz, zřetelně i vlastní vinou.

Vidět je to na dalším kole debaty, jež se rozproudila po nedávném uvolnění kurzu koruny. Zapojil se do ní i jeden z klíčových hlasů – guvernér České národní banky Jiří Rusnok. V rozhovoru na stránkách Hospodářských novin se označil za příznivce společné měny, zároveň ale odmítl, že by ji Česko mělo v dohledné době přijímat. „Stěhovat se do domu, který vyhořel a ještě není úplně zrekonstruován, není úplně nejlepší nápad,“ prohlásil v narážce na nedávnou krizi kolem Řecka. Guvernér dokonce odmítl, že by šlo o nějak důležitou věc. Členství v eurozóně je podle něj jen „detailní, technická věc“.

Tady ale něco nesedí. Pokud je přijetí eura jen technikálie, proč na jejím odmítnutí vystavěl svoji politiku bývalý prezident Klaus, zatímco jeho syn, momentálně jeden z nejtalentovanějších nových politiků, říká, že bude lepší o třetinu zchudnout, hlavně když celou EU i s eurem odmítneme? Proč kvůli pouhé technikálii riskuje ODS svojí zatvrzelostí proti euru přízeň svých evropsky smýšlejících voličů?

Odpověď je celkem jednoduchá – přijetí eura je mnohem víc než technikálie. Odpůrci vstupu do eurozóny to neúnavně říkají, zastánci výrazně méně, navíc používají hlavně ekonomické důvody pro euro – prospěch exportérů, ekonomická provázanost s Německem, lákání zahraničních investic apod. Jenže ekonomické argumenty…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte