Kultura

Páté srdce

Dan Simmons začínal jako autor sci-fi a hororů, a když si s těmito žánry dostatečně pohrál, brouzdá ostatními oblastmi kvalitní populární literatury. Je známo, že si rád zadává obtížné úkoly, má slabost pro dějiny 19. a 20. století a je velmi sečtělý, což dává s chutí najevo i v knize Páté srdce. Formálně je to detektivka, v níž se setkává nesourodá dvojice: slavný detektiv Sherlock Holmes a neméně slavný spisovatel Henry James. Že je ten první vymyšlený a druhý reálný? Co na tom, cožpak oba nejsou stejně papírovými postavami této knihy?

Holmes je pověřen vyšetřením zdánlivě nezajímavého případu – sebevraždy jisté dámy, která byla členkou spolku vysoce postavených amerických gentlemanů, tehdejší intelektuální elity. Zároveň se připlete do hry na kočku a myš s nájemným zabijákem, jenž hodlá zastřelit amerického prezidenta na světové výstavě v Chicagu v roce 1893. Začátek je slibný. Holmes spisovateli, který zde hraje roli dr. Watsona, oznámí, že se zabývá rozřešením hádanky, zda je živým člověkem nebo – jak poznal z jistých indicií – jen literární postavou stvořenou A. C. Doylem. To by byl zajímavý případ k rozřešení, ale Simmons se mu věnuje pramálo a ke konci nabídne chabé odhalení. Nejsilnější scéna, v níž si Holmes nevzrušeně aplikuje heroin, zatímco jej obkličuje tlupa zabijáků, přijde dost záhy, a následné čtení potěší intelektuálněji laděné čtenáře.

Čím déle čteme objemný román, tím je zřejmější, že nesourodý děj je zástěrkou, která umožňuje Simmonsovi…

I_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte