Na začátku slavné Saint-Exupéryho dětské knížky čteme, že řeknete-li dospělým: „Viděl jsem krásný dům z červených cihel, za okny muškáty a na střeše holuby“, nedovedou si ho představit. Musíte jim říci: „Viděl jsem dům za sto tisíc franků.“ Tu hned zvolají: „Ach, to je krása!“ Francouzský frank se sice od doby napsání Malého prince rozpustil v euru, pohled dospělých na svět se ale nemění.

Když dospělí novináři píší o úspěších naší vědy, používají titulky jako „Český vědec získal evropský grant za dva miliony eur“, popřípadě „Tým našich badatelů otiskl články v prestižních časopisech Science a Nature“. Je samozřejmě dobré, že se nám občas podaří sehnat na vědu větší množství peněz a výsledky pak slušně publikovat. A bude ještě lepší, když grantů od Evropské výzkumné rady a článků v časopisech s nejvyšším impaktem bude přibývat. Takové výsledky se dají snadno kvantifikovat formou srozumitelnou pro ministerské úředníky, kteří mají na starosti organizaci vědy. Srovnání s podobně malými zeměmi jako Švýcarsko, Rakousko, Finsko či Izrael pak ovšem ukáže, jak výrazně stále ještě zaostáváme. Navíc časový trend naznačí, že navzdory velkým finančním injekcím, které do vědy proudily v posledních letech, není zlepšení nijak výrazné.

Narážíme zjevně na meze zdejšího akademického systému, který až na výjimky zůstává značně rigidní a uzavřený, což brání růstu výrazných vědeckých osobností. Řešení jsou známá, chce to jen víc odvahy je prosadit. Nejdůležitější je potlačit…

I_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte