11-kom-zeman
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Skoro se zdá, jako by se minulý čtvrtek v Česku odehrálo druhé kolo prezidentských voleb a vyhrál Miloš Zeman. Na jedné straně sledujeme euforickou radost Zemanových příznivců, že se v září třiasedmdesátiletý nemocný muž s chatrnou disciplínou v životosprávě, a tedy permanentně ohrožený na zdraví pouští do nelehkého klání o další pětiletý prezidentský úřad. Tábor odpůrců neskrývá naopak poraženeckou náladu, jako by měl být závod rozhodnutý jen tím, že se Zeman přihlásí. Vše stvrdil politolog Stanislav Balík, když minulý týden na serveru DVTV prohlásil, že si neumí představit situaci, v níž by Zeman prohrál. Sloužící prezidenti prý obvykle druhý termín vyhrávají a v Česku to nebude jiné. Zkusme ale zapojit trochu víc fantazii: co když je otevřená volba skutečně otevřená?

Kdo se nebojí dát číslo občanky?

Skepsi nad šancemi Zemanových protivníků devalvuje už jen fakt, že jejich jména ještě ani pořádně neznáme. Ale především – nálada ostře kontrastuje se záplavou kritiky, která se na Zemana od prvních měsíců jeho mandátu snáší. Stačí zalistovat v paměti: navzdory předvolebním slibům o prezidentovi dolních deseti milionů českou společnost promyšleně rozdělil, vyrobil „pražskou kavárnu“ a udělal z ní veřejného nepřítele. Své názorové odpůrce celkem běžně tituluje „idioti“. Vysmívá se pravidlům včetně docela důležité povinnosti vybavit svého kancléře bezpečnostní prověrkou. Kvůli ješitné pomstychtivosti odmítá plnit ústavní úkoly, jako je jmenování univerzitních…

I_obalka_R11_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte