Má stát platit výkupné za unesené občany, aby je zachránil před zabitím? Nebo je má nechat napospas únoscům, aby zaplacení nezvyšovalo riziko, že budou unášeni další lidé, protože se to ukáže jako dobrý byznys? Minulý týden přinesl řadu otázek a nemálo z nich mířilo i na adresu Respektu. Náš článek o zaplacení výkupného za dvě unesené ženy a výměně libanonských teroristů spustil debatu o hranicích novinářské práce. Tento komentář je tudíž trochu netradiční, protože kombinuje jak obecné téma, tak reakci na kritiku vůči Respektu.

Výhodný byznys

Česko zažilo během posledních let dva významné únosy v zahraničí, které skončily zásahem státu. Nejdříve šlo o dvě Češky unesené v Pákistánu, pak o pět Čechů zajatých v Libanonu. Zejména druhý případ jasně ukázal, že i když vláda tvrdila, že k obchodu s únosci nedochází, opak je pravdou. Následně to totiž v rozhovoru pro Hospodářské noviny potvrdil ministr obrany Martin Stropnický.

Pro média z toho vyplývají otázky, jak se k tématu postavit, protože o něm vlastně nikdo ze zúčastněných autorit nechce mluvit otevřeně.

O tom, jaké informace ve veřejném zájmu publikovat a jaké už ne, se vedou dlouhé debaty v případě různých témat. Respekt v minulosti občas hájil větší opatrnost – například při zveřejňování odposlechů – a kritizoval jiná média, jež podobné informace zveřejňovala bez zábran a často bez kontextu. Nyní je naopak kritizován Respekt, že zašel…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2235

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte