26_AGENDA_Vít Klusák
Volba děkana FAMU, 2016; ilustrační foto

Nejprestižnější tuzemská audiovizuální škola by měla od května odstartovat otočku směrem k výrazné proměně. Slibuje to alespoň vize nově zvoleného děkana Zdeňka Holého, který ve funkci střídá Pavla Jecha. Holý v minulosti vedl nakladatelství AMU a filmový dvouměsíčník Cinepur a působil jako producent.

Volbě minulé pondělí předcházely značně vypjaté emoce – jak v kampani, tak během prezentace jednotlivých kandidátů. Mezi studenty i částí odborníků panovaly obavy, že nezvítězí kandidát s nejzajímavější vizí, ale ten, který nejméně vadí. A který umožní zakonzervovat školu v jejím současném, podle kritiků neradostném stavu. Jeden z nejpalčivějších problémů představuje fakt, že jednotlivé katedry školy spolu nejsou schopny spolupracovat.

Notoricky známý příklad, který už překonal limity školních kuloárů, je vztah kateder režie a scenáristiky. Profese, jež by se logicky měly podílet na vzniku filmových projektů společně, dělají kvůli pocitu, že „to zvládnou samy“, a snaze vychovávat autorské režiséry pravý opak: studenti režie jsou vybízeni k tomu, aby psali vlastní scénáře, a studenti scenáristiky často rezignují na to, že by jejich scénář někdo z kolegů zrežíroval (podobná nedůvěra panuje mezi kamerou a režií).

Dalším problémem je skutečnost, že ve výuce dnes v podstatě chybí soudobá světová kinematografie nebo obecněji současné umělecké trendy. FAMU je v době, kdy je otevřenost a pochopení mezinárodní konkurence (včetně třeba porozumění festivalové politice) klíčem ke…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 653

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte