Dohoda mezi Evropskou unií a Británií je na světě. Téměř. „Ještě nás čeká nějaká práce,“ říká britský premiér David Cameron a myslí tím, že pořád není jasné, do jaké míry bude Británie moci zavřít svůj pracovní trh pro občany ostatních členských zemí Unie. To je přitom jediný opravdu sporný z britských požadavků, proti kterému se bouří východní členské státy.

Trvalého omezení výplaty sociálních benefitů pro imigranty Cameron nedosáhl, ale Británie bude moci využít takzvané záchranné brzdy, která bude mít podobný efekt. Přesnou podobu tohoto opatření bude Brusel a Londýn muset ještě vyjednat, ale jak říká analýza britské BBC, ať už to bude jakákoli z možných variant, Cameron ji bude vydávat za svůj úspěch. A bude mu zbývat poslední úkol: před referendem, které se nejspíš uskuteční v červnu tohoto roku, přesvědčit o svém vítězství britský tisk, vlastní poslance a také vlády ostatních zemí Unie.

Britský pravicový seriózní tisk i bulvár premiérovu dohodu zatím šmahem odmítají, je to podle nich „ubohá fraška“ a „pouhý trik“. Naopak levicová a liberální média, například deník The Guardian nebo The Independent mluví o dohodě jako o nejlepším možném výsledku. Podle jejich komentátorů je ale snaha získat na svou stranu zaryté euroskeptiky odsouzená k marnosti: pro toho, kdo chce z EU za každou cenu pryč, bude fraškou jakákoli dohoda.

Větší úspěch slaví Cameron ve své vlastní straně. Pro svou kampaň za setrvání v Unii získal ministryni vnitra Theresu Mayovou, která dosud…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte