Rusko v Sýrii zapadne do blízkovýchodní bažiny, předvídal Barack Obama loni v září. Ruské letectvo tehdy vstoupilo na straně režimu do syrské války a americký prezident chtěl těmito slovy zčásti ospravedlnit vlastní zdrženlivost, s níž odmítl zřídit bezletové zóny či jinak výrazněji zasáhnout do konfliktu. Obamovo přání bylo otcem myšlenky, zdá se po minulém týdnu.

Jen díky intenzivnímu ruskému bombardování Asadův režim, kterému docházely síly, zvítězil v pět let trvající bitvě o Aleppo. Putin tedy nevězí v bažině a jeho úspěch sahá za hranice zničeného města: bude si moci diktovat podmínky budoucího syrského uspořádání a na Blízkém východě bude mít větší slovo. Není náhoda, že se upevňují i vztahy Moskvy s Egyptem nebo Izraelem.

Pád Aleppa také znamená, že se země hostící syrské uprchlíky musí připravit na jejich trvalý pobyt. Autorovi těchto řádků v minulých dvou letech desítky Syřanů řekly, že podmínkou jejich návratu do vlasti není mír, ale pád nenáviděné diktatury. Ten se nyní vzdálil do nedohledna a Syřané se možná stanou do světa rozprchnutým národem, podobně jako Arméni po genocidě před sto lety.

Na venkov

Dobytí Aleppa je tedy zásadním milníkem války, přesto je zrádné odvozovat z něj závěry pro její další vývoj. Bitvu totiž vedle ruských letadel rozhodly šíitské milice z Libanonu, Iráku, Íránu – samotná syrská armáda je slabá, trpí nedostatkem vojáků a bez zahraniční pomoci by se zhroutila. Tato slabost se opět ukázala v minulém týdnu. Jakmile…

I_obalka R52_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka R52_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1532

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte