Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura, Kultura

Jeden z milionu

Island • Autor: Milan Jaroš
Island • Autor: Milan Jaroš

Koncem sedmdesátých let navštívil můj otec St. Anthony’s Hospital v Chicagu, kde ho nejprve vyšetřili a pak mu oznámili, že má zhoubný nádor na slinivce. Takovou zprávu přežije asi jedno procento pacientů. Dovedu si představit vír myšlenek v jeho šedobílé hlavě, ale vím jen tolik, že se posadil na lavičku v Douglasově parku, hned naproti hlavnímu vchodu, a zapálil si cigaretu Benson & Hedges; jiné nekouřil. A taky jsem si jist, že ani na minutu nepochyboval, že on bude mezi vyvolenými. Nebyl totiž jeden ze sta, ale jeden z milionu!

Taky si ovšem dovedl spočítat, že s doktory – jako de facto mrtvý muž – nemůže počítat. K údivu všech mu trvalo celé tři dny, než odmítl operaci a odjel do Bostonu za vyhlášeným mágem Lesliem Braniganem. O pět let později bylo jeho onkologické vyšetření zcela negativní, nehledě k tomu, že on sám se cítil dostatečně živ a zdráv.

„Nez jsem sel do nemocnice zkontrolovat muj stav,“ napsal mi na svém anglickém psacím stroji, „vedel jsem, ze mi reknou, ze mi nic neni.“ Mohl rovnou napsat, že se jim šel vysmát. Ale nebylo to nutné; vím dobře, jaký je.

Pohrdá lidmi, ale je též srdečný a přímý, a tak jsem se mu nakonec svěřil s problémem, který mě trápil už dlouhé roky. Nemocný je dnes každý druhý, ale s mou nemocí se pojila adjektiva progresivní nebo neléčitelná – a ani prognóza nebyla dobrá. Její příznaky mi komplikovaly život, a to i v oblastech, o kterých bych raději nemluvil. Děsila mě představa, v…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.