50-tyden-kom1
Jindřich Forejt • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Život bývá někdy plný překvapení. Jindřich Forejt stál 25. října na hradní tiskové konferenci a z pozice autority prezidentské kanceláře mistroval osvětimského vězně Jiřího Bradyho. Šlo o známý spor o státní vyznamenání a Forejt se dostavil, aby dodal váhu slovům Zemanova mluvčího Ovčáčka. Vedle vyhlášeného mluvky tehdy vrchní hradní ceremoniář Forejt vypadal jako ztělesnění vážnosti a serióznosti.

Střih, jsme o šest týdnů dál. Před sebou máme zcela jiný obrázek. Jindřich Forejt je tajně natočený na video jako uživatel drog a sexuálních služeb pochybného rázu, jako by nešlo o jednu a tu samou osobu. Jenže i státní funkcionáři v nažehlených oblecích mají svá tajemství a nikdy nemůžeme vědět, co se za fasádou důležitosti skrývá. Je ale tohle to hlavní poučení z Forejtova případu, který minulý týden pohnul Českem? To stěží.

Nechtějí říct proč

Celá historka (podrobně ji popisujeme na str. 22) vypadá jako ze špatného filmu. Dlouholetý oceňovaný strážce prezidentských ceremoniálních pravidel a programu několika prezidentů nedokáže uhlídat svůj vlastní program a pustí se do obchodů s neznámými lidmi z kriminálního polosvěta. Strážce hradních pravidel navíc nectí základní pravidla každého byznysu, že za služby i zboží se platí, a poštve si proti sobě svého drogového dealera. Nechá se natočit při vrcholně kompromitujících scénách. Když se vše provalí, je vyhozen z práce a vrcholně zostuzen. Začíná přicházet o bezpečnostní prověrku a velvyslanecký post ve…

I_obalka_R50_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R50_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte