Kultura

Budovatelé pevností blahobytu

Jaké jsou dopady populačního růstu? Může naše planeta uspokojit požadavky očekávaného počtu deseti miliard lidí již v polovině tohoto století? Na tyto otázky odpovídají autoři knihy Je planeta Země už plná?. Významní oxfordští akademici se v jednotlivých kapitolách zabývají náklady a přínosy, které má narůstající populace pro náš ekonomický, sociální a ekologický systém. Kniha tak neřeší jen otázku v názvu, věnuje se i vyhlídkám dnešního globalizovaného světa.

Autoři se nedívají prizmatem filozofických teorií, vycházejí z demografických a biologických dat. Z těch se pak snaží odvodit doporučení v podobě konkrétních technických řešení i obecnějších pobídek. Zásadní je, že obyvatelé západního světa, jejichž ekologická stopa by se dala přirovnat ke spotřebě patnáctitunového King Konga, by měli žít méně sobecky. Soudobou migraci v této souvislosti autoři hodnotí jako přirozený prostředek odstraňování nerovnováhy mezi různými částmi světa. Možnost, že by všichni Indové měli stejnou zdravotní péči jako Britové, přitom označují za nereálnou. Nemálo by se jí ale přiblížili, kdyby začali využívat nízkorozpočtové technologie; podobně navrhují zavedení funkce akreditovaných zdravotních aktivistů, kteří by neměli plnohodnotné lékařské vzdělání, ale prováděli by základní vyšetření.

Kniha nedává přímá politická doporučení ani nechválí konkrétní politiky, ale z kontextu je zřejmé, s kým autoři polemizují. S těmi, kdo chtějí budovat hradbami obklopené pevnosti blahobytu. S těmi, kdo…

I_obalka_R47_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R47_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte