Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
25B_jaros_R44_2016 Staroměstské náměstí • Autor: Milan Jaroš
Politika Fokus

Vidím, že to tady žije

Češi oslavili státní svátek bez svého prezidenta

Deset minut před půl sedmou se v mírném a vlahém dešti z reproduktorů tlumeně ozývají hity kapely Queen a zpěváka Stinga. Je poslední říjnový pátek a za pár minut má tady, na pražském Staroměstském náměstí, začít neoficiální, ba přímo alternativní uctění památky české státnosti. Čas se trochu vleče, a tak si shromáždění krátí čas politickými diskusemi. Většina – kterou tvoří mix pamětníků války i mladých náctiletých – debatuje o zdraví a příčetnosti českého prezidenta Miloše Zemana, případně o motivaci jeho posledních politických tahů. Jediný, kdo zvyšuje hlas, je postarší muž, který okolostojícím nadává do havloidních fašistů, kteří jsou tu na povel amerických imperialistů. Do hlubší diskuse se ale nikdo z přítomných nepouští. Zvlášť když nápis „Akce začne v 18.30“, svítící na velké světelné tabuli vedle ještě většího pódia, zhasíná a jde se na věc.

25A_jaros_R44_2016
Deset medailí místo jedné. (Jiří Brady) • Autor: Milan Jaroš

Na pódium vystupuje šéf politického hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Nemluví dlouho, lidem pod pódiem řekne, že tu stojí, aby důstojně oslavil výročí českého státu – a pak poděkuje, „že se nás tu sešlo tolik“. Půl hodiny předtím pokládal v úzkém hloučku věnec u nedalekého Obecního domu a docela vážně se strachoval, aby na náměstí vůbec někdo byl. Páteční shromáždění byl Gazdíkův nápad, a jak den předtím vysvětloval jeho poradce a hlavní organizátor Jan Němec, stálo hnutí před zvláštním dilematem: samozřejmě že chtěli, aby přišlo dost lidí,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte