25B_jaros_R44_2016 Staroměstské náměstí • Autor: Milan Jaroš

Deset minut před půl sedmou se v mírném a vlahém dešti z reproduktorů tlumeně ozývají hity kapely Queen a zpěváka Stinga. Je poslední říjnový pátek a za pár minut má tady, na pražském Staroměstském náměstí, začít neoficiální, ba přímo alternativní uctění památky české státnosti. Čas se trochu vleče, a tak si shromáždění krátí čas politickými diskusemi. Většina – kterou tvoří mix pamětníků války i mladých náctiletých – debatuje o zdraví a příčetnosti českého prezidenta Miloše Zemana, případně o motivaci jeho posledních politických tahů. Jediný, kdo zvyšuje hlas, je postarší muž, který okolostojícím nadává do havloidních fašistů, kteří jsou tu na povel amerických imperialistů. Do hlubší diskuse se ale nikdo z přítomných nepouští. Zvlášť když nápis „Akce začne v 18.30“, svítící na velké světelné tabuli vedle ještě většího pódia, zhasíná a jde se na věc.

25A_jaros_R44_2016
Deset medailí místo jedné. (Jiří Brady) • Autor: Milan Jaroš

Na pódium vystupuje šéf politického hnutí Starostů a nezávislých Petr Gazdík. Nemluví dlouho, lidem pod pódiem řekne, že tu stojí, aby důstojně oslavil výročí českého státu – a pak poděkuje, „že se nás tu sešlo tolik“. Půl hodiny předtím pokládal v úzkém hloučku věnec u nedalekého Obecního domu a docela vážně se strachoval, aby na náměstí vůbec někdo byl. Páteční shromáždění byl Gazdíkův nápad, a jak den předtím vysvětloval jeho poradce a hlavní organizátor Jan Němec, stálo hnutí před zvláštním dilematem: samozřejmě že chtěli, aby přišlo dost lidí,…

I_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte