Bitva o Mosul již brzy názorně ukáže, že klíčem k úspěchu není zaskočit Islámský stát nebo ho „rozbombardovat na kusy“, jak tvrdí Donald Trump. Město pomáhá osvobodit přibližně 100 000 koaličních vojáků podporovaných mohutným americkým letectvem. Proti nim stojí 5000 bojovníků IS. Může to být krvavá bitva, ale koalice zvítězí. Problém je v tom, že vítězství na bojišti nakonec ani nemusí být důležité.

Nečekané invaze

Když Trump tvrdě kritizuje Obamovu vládu za to, že o svém záměru zaútočit na Mosul mluvila předem, je, jako obvykle, špatně informován. Možná nosí v paměti příklady několika nečekaných útoků, třeba vylodění v Normandii v roce 1944. To jsou ale výjimečné příklady. Nacistické Německo vědělo, že se Spojenci v nějakém okamžiku vylodí, protože však okupovalo téměř celou Evropu, nemohlo tušit, kde přesně k invazi dojde. Británie a Spojené státy se hodně snažily, aby měli Němci pocit, že zaútočí v Calais, nebo dokonce na Balkáně.

Islámský stát naopak ovládá v Iráku jenom hrstku městeček a jedno velké město. Že bude chtít irácká armáda dobýt Mosul zpět, je jasné od první chvíle, kdy do něj Islámský stát vstoupil. Protože se vše odehrává v poušti, existuje jenom několik málo přístupových cest. Podobná absence momentu překvapení je ale ve válce běžná (vzpomeňte si na operaci Pouštní bouře, kdy Spojené státy před válkou s Irákem pomalu několik měsíců přesouvaly na hranice půlmilionovou armádu). Většinu opravdu úspěšných příkladů překvapení tvoří nečekané…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte