To, co z brexitu nakonec vejde do dějin, možná nebude rozhodnutí Britů odtrhnout se od Unie. Možná to bude spíš věta, že „lidé mají plné zuby expertů“. Pronesl ji v kampani přední agitátor za odchod Michael Gove a chtěl tak odpálkovat varování drtivé většiny odborníků, že na brexit Británie doplatí, doplatí a pak ještě jednou doplatí.

Když se tehdejší premiér David Cameron snažil reputaci „expertů“ zachránit v rozhlase s tím, že jejich vědění se přece jen k něčemu hodí, což vidíme dennodenně kolem sebe, dostalo se mu z úst moderátora odpovědi, že „experti postavili Titanic“. A Titanic se potopil, čili to byla pohotová replika. Bohužel na ni tehdy nepadla podobně pohotová odpověď, že experti krom Titanicu postavili taky nesčetně dalších lodí, které se nepotopily, a také letadla, a potom dokonce i kosmické rakety (jejichž posádky se obvykle dokázaly ve větším či menším stresu vrátit na zem). Dnes se ukazuje, že Británie na brexit alespoň v rovině peněz doplácí a nejspíš doplatí a pak ještě jednou doplatí. Tihle experti evidentně nestavěli Titanic.

Osud jednoho parníku nicméně děsí celý svět a Česko není výjimka. Podle nedávného průzkumu CVVM třetina lidí věří víc hypotetickým „obyčejným lidem“ než expertům. Třetina váhá. Expertnímu vědění věří čtvrtina. Z dat víme jen to, že odborníkům u nás víc věří lidé, kteří si myslí, že se mají „dobře“. Ale ani ti nějak podstatně. Všichni ostatní (co se mají jakž takž a špatně) pak jasně straní úsudku obyčejných lidí.

Zároveň…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1290

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte