Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Dopis z…, Společnost

Dopis z New Orleansu

Když se chce, všechno jde

Autor: Profimedia, New York Times
Autor: Profimedia, New York Times

Vzpomínám na to, jako by to bylo včera. V náručí mám sotva roční dceru a americká švagrová vedle mě telefonuje s ředitelkou školky, kam přemýšlí poslat svého tříletého syna. Byl to rozhovor takové důležitosti, jako by se právě rozhodovala, zda jej poslat na Harvard, nebo Yale. Nebudu zastírat, že tehdy jsem se té situaci, řekněme, vysmívala. Vloni ale došlo i na naši rodinu a já jsem začala se stejnou panikou řešit, kam nastoupí dítě do školy. Nečekala jsem, že mi pronikání do systému školství v New Orleansu potrvá několik měsíců.

Teď už vím, že jsou zde školy státní, školy soukromé-katolické a školy soukromé-ostatní. O státních školách se zde mluví a píše jen to nejhorší: mají málo peněz, špatné výsledky a šílené sociální složení (rozuměj, chodí tam děti z černošských ghett a přistěhovalci), ovšem neplatí se zde školné. V soukromých školách katolických, při vší úctě k církvi, visí kříže v každé místnosti, vyučování začíná modlitbou a přítomnost náboženství je v každém předmětu. Historka pro ilustraci: Když měl syn české kamarádky za domácí úkol uhodnout velké a šedivé zvíře s velkýma ušima, odpověděl – Bůh. Školné se pohybuje kolem tří tisíc dolarů ročně. A pak je tu kategorie ostatních soukromých škol, které vypadají jako z pravého amerického filmu: nová budova, skvělé vybavení, dětské hřiště, zeleň a stadion na americký fotbal. Jsou vesměs bělošské, rodiče jsou zásadně doktoři, právníci nebo majitelé úspěšných byznysů a za školné se zaplatí mezi osmi a deseti tisíci…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.