Do centra tuzemského veřejného zájmu se minulý týden dostalo poněkud podezřelé slovní spojení „občanské vzdělávání“. Zhruba řečeno máme tu čest s nabídkou tohoto státu svým vlastním občanům bez rozdílu věku, že jim bude vysvětlovat své vlastní fungování a to, jak se z jednotlivých názorů stává politické rozhodnutí. Chtělo by se říct: nejvyšší čas. V západní Evropě osvědčený institut v Česku chybí (respektive ho tu zajišťuje několik hodin občanské výchovy na základních a středních školách), část tuzemských poslanců k jeho zavedení vyzývá přes dva roky. Takže fakt, že ministerstvo školství začalo jeho budoucí podobu vymýšlet, je dobrá zpráva. Minulý týden ale médii proběhla informace, že ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) hodlá zřídit „státní instituci na jediný správný názor“, a to s názvem Dům demokracie. Jedním z hlavních kritiků je lidovecký šéfposlanec Jiří Mihola, který před dvěma lety občanské vzdělávání prosazoval. Jak to tedy s doporučovaným institutem je?

Jen formuji

Ministerstvo se brání s tím, že „Dům demokracie“ je pracovní název a ministerská instituce je jen jednou z možných variant, jak by mohla výchova k přemýšlivějšímu občanství v Česku probíhat. V materiálu – který mají už půl roku na stole poslanci – je kromě varianty ministerské instituce (jako je třeba Cermat, jenž administruje státní maturity) ve hře ještě grantová agentura, která by rozdávala dotace školám a nevládkám, přímo zákonem zřízený nezávislý úřad (jako je například Ústav pro…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1181

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte