Lze to bezesporu zařadit mezi nejabsurdnější důvody pro udělení pokuty. Aktivista vystupující pod pseudonymem Tomáš Zelený zveřejnil na svém blogu text, ve kterém si dělá legraci z představitelů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Mimo jiné tam Roberta Šlachtu označuje za „ušatého traktoristu“ a odbor terorismu a extremismu přejmenoval na „odbor teroristů a extremistů“. Text ničím nebudí pozornost, zajímavé je snad to, že jej psal člověk, který byl Šlachtovými lidmi vyšetřován za podíl na levicovém extremismu. Zvláštní status textu přisoudila až policie, která dala autorovi několikatisícovou pokutu za to, že chce „policejní orgán … dehonestovat a zesměšnit“. Pokud je to opravdu trestné, měla by si udělit pokutu sama policie, protože se zesměšnila královsky.

Svoboda projevu

Je jasné, že úřední psaní musí mít nějaké náležitosti, nicméně spojení „policejní orgán“ a „zesměšnění“ si samo o sobě říká o vymýšlení peprných vtipů. Ale to teď nechme stranou, protože případ je v obecné rovině vážnější.

Policie totiž uložila pokutu s odkazem na paragraf trestního řádu, který zní: „Kdo přes předchozí napomenutí ruší řízení nebo kdo se k soudu, státnímu zástupci nebo policejnímu orgánu chová urážlivě … může být potrestán pořádkovou pokutou do 50 000 Kč.“ Nepochybně se každá věta zákona dá interpretovat různě, ale tady logika velí, že paragraf je namířen na lidi, kteří vulgárně napadají soudce při přelíčení či vyšetřovatele během výslechu. Lze vážně pochybovat o…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2090

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte