Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Rozhovor

Nepřizpůsobivý

Pavel Brázda devadesátiletý
Pavel Brázda • Autor: Matěj Stránský

O uplynulé neděli oslavil malíř Pavel Brázda devadesátiny. Muž pověstný nekompromisní povahou nyní nečekaně od obrazů a kreseb přešel k fotografování svých instalací. Zaplnil jimi celý dům, který už šedesát šest let obývá se svou ženou, rovněž výtvarnicí Věrou Novákovou.

Vidím, že i pár dní před oslavami dál pilně tvoříte.

Prošel jsem teď několika nemocnicemi. A zjistil jsem, že jsem dostatečně zdravý na to, abych tady ještě několik roků pobyl. Vědecko-technický pokrok mi umožňuje díky kardiostimulátoru dál žít, což je pro tvorbu základní předpoklad. S případným smrtelným úderem samozřejmě musím počítat, teď by se mi však strašně moc nehodil, protože dílo nemám za sebou, ale před sebou. Nevzpomínám na minulost, jsem zaměřen na bezprostřední přítomnost a budoucnost.

Jak jste se dostal k prostorovým instalacím? Jindy tady máte všude uklizeno, teď tu však leží kupy papírů, krabic, obrazů a vůbec všeho, co je jindy uložené ve skříních.

Nemocný jsem začal být na Velikonoce. Dlouho se to táhlo, já na to nejsem zvyklý, nemocný nikdy nebývám. Nedal jsem se ale, sedl jsem k počítači, dodělával jsem na něm své grafiky, prošel jsem všechny nové podle abecedy od A až do Z. Teď mohou být konečně vytisknuté. Svůj záměr jsem ovšem dokončil dřív, než jsem čekal. A najednou jsem nevěděl, co dělat.

Nenapadlo vás nedělat nic, třeba jen odpočívat na zahradě?

To mě nenapadlo…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte