Kultura

Bílý oceán

Román Bílý oceán, nejnovější do češtiny přeložená kniha Roye Jacobsena, volně navazuje na jeho úspěšný Ostrov – ságu rodiny rybářů a sběračů, která zachycuje jejich místy ubíjející existenci a boj o živobytí. Svou lakoničností připomíná jazyk severských ság a spíš než na strhující příběh se tu jeden z nejvýraznějších současných norských autorů soustředil na vykreslení momentů ze života rodiny Hanse Barrøye. Díky vypravěčskému mistrovství se nicméně čtenář přistihne, že napětím ani nedýchá třeba u sběru kajčího peří. V Bílém oceánu nás autor přivádí po patnácti letech na stejný ostrov, na němž však žije jen Ingrid, Hansova pětatřicetiletá dcera.

Je rok 1944 a Norsko je okupováno Němci. Tvrdohlavá Ingrid končí s prací ve městě a pokouší se probudit ostrov zpátky k životu. Je to ostatně to jediné, na co se může spolehnout. Narušení přirozeného řádu věcí zdůrazňuje srovnávání s předchozí knihou, jejíž hrdinové sice svádějí boj s živly a zažívají tragédie, ale jejich existence má řád a smysl. Tradiční rodina se rozpadla, Ingrid zůstává sama a zažívá iniciační setkání s násilnou smrtí a láskou. Ve chvíli, kdy je jí nejhůř, pak na sebe nabaluje novou rodinu složenou z pestré směsi válečných uprchlíků a sirotků.

Strašlivost války tu není líčena pomocí krvavých scén, morálních dilemat a velkých dramat. Její hrůznost je právě v rozbití řádu. Konec války znamená návrat k rodinným poutům: na ostrov se pomalu vracejí příbuzní, zatímco sirotci odplouvají…

I_obalka_R34_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R34_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte