Pozornost je vzácná a prchavá, to je dobře známé, ale náhlý pokles zájmu o uprchlickou krizi přesto překvapuje. Překryl ji nyní brexit a puč v Turecku, ale již dříve zklidnil emoce dramaticky klesající počet žadatelů o azyl. Kupříkladu v Německu bylo v červnu zaregistrováno jen 16 tisíc nově příchozích, tolik jich vloni na podzim přicházelo do Bavorska každé dva dny.

Za oddych, jak známo, vděčíme utěsnění balkánské migrační trasy. Zvláště dohoda EU s Tureckem vyřešila akutní problém, kdy kvůli obavám veřejnosti a neschopnosti dohodnout se na rovnoměrném rozdělení běženců po Evropě bylo třeba dostat počty příchozích pod kontrolu. Vzhledem ke vznětlivému temperamentu tureckého vladaře Recepa Tayyipa Erdoğana nejde její trvanlivost předpovědět, avšak dostali jsme díky ní čas připravit dlouhodobější řešení.

Tento časopis už mnohokrát napsal, že neexistuje jedno kouzelné a rychlé řešení migrační krize a je na ni třeba odpovědět sérií reforem, jež do sebe zapadnou jako kamínky mozaiky. Evropské instituce komplikovanou mozaiku trpělivě skládají, ačkoli je občané a politici národních států tak rádi obviňují z nicnedělání.

Společná stráž

V červenci Evropský parlament například odhlasoval společnou pobřežní a pohraniční stráž: 1500 mužů bude připraveno, aby v případě náhlého zvýšení počtu uprchlíků pomohli přetížené členské zemi schengenu, a to i v případě, že si to postižený stát z obavy o suverenitu nebude přát. Uprchlíky to sice nezastaví, ale nebude se opakovat…

I_obalka_R30_oprava2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R30_oprava2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1654

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte