Cesko 2015
Vyhlídky na lepší důchod. • Autor: Milan Jaroš

Sociální demokraté přicházejí s nápadem, jak zlepšit náladu starší části české populace. Chtějí skoncovat s tím, že penzijní věk se rok od roku zvyšuje a spousta lidí má strach, že se důchodu nikdy nedočká. Navrhují řešení v podobě stropu na hranici 65 let. Není to sice žádná reforma, srovnatelná se zaváděním druhého (právě rušeného) a třetího pilíře, tím spíš ale může voliče potěšit. Změnu zákona o důchodovém pojištění připravuje ministerstvo práce, ale zda dílo Michaely Marksové (ČSSD) projde vládou a sněmovnou, není vůbec jisté. Důchodový strop sice zmiňuje koaliční dohoda, hnutí ANO se však zatím návrh ani trochu nelíbí.

Všude stejně

Postupné zvyšování věku pro odchod do důchodu začalo už před 20 lety. Noví penzisté jsou každý rok o dva měsíce starší, penzistky dokonce o čtyři měsíce. Původní plán počítal s tím, že tohle skončí v roce 2006, na hranici 62 let pro muže a 57–61 let (podle počtu dětí) pro ženy.

Levicová vláda Vladimíra Špidly, stejně jako později pravicový kabinet Mirka Topolánka, hranici posunula a ministr Jaromír Drábek (TOP 09) nakonec před pěti lety strop úplně zrušil. Důchody, které platí mladší generace, jejíž perspektiva je nejistá, jsou totiž, jak známo, těžký rébus. Češi stárnou, podle prognózy statistického úřadu se do roku 2050 počet lidí nad 65 let zdvojnásobí a lidí starších 85 let bude dokonce třikrát víc. Tahle příjemná zpráva, způsobená lepším zdravím i zdravotní péčí či fyzicky méně náročnou prací, je ale provázena další…

I_obalka_R03_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte