Kouří ji doktoři, kouří ji zdravotní sestry, kouří ji soudci i právníci. Legalizujte ji, nekritizujte ji a já jí budu dělat reklamu.“ V polovině sedmdesátých let, kdy zpěvák Peter Tosh zpíval do houpavého rytmu reggae tuhle píseň, se její slova jevila jako dokonalá utopie. Rostlina, kterou tak velebil, byla úřady považována za nejnebezpečnější výtvor matky přírody. Za pouhé držení pár gramů usušených květů hrozilo člověku vězení, zničená pověst a společenský pád. Pro narkomafie představovala (a stále představuje) zásadní zdroj příjmu, tvoří polovinu z celkového obratu ilegálního obchodu s drogami, který se odhaduje na 300 miliard dolarů ročně.
Skladatel neoficiální marihuanové hymny se ale nakonec ukázal být spíše vizionářem než snílkem. O 40 let později se omamné konopí pro rekreační užívání legalizuje nejen na jeho rodné Jamajce. O legalizaci se mluví v Jižní Africe a v Mexiku, přistoupila k ní Uruguay a několik amerických států. A když se do ní letos pustila Kanada, člen skupiny nejvyspělejších zemí světa G7, pochopili to experti jako vážné nakročení k celosvětové otočce.
Pokud se legalizace osvědčí, pravděpodobně se začne šířit jako globální požár, který v dohledné době strhne i Evropu. Bude to největší změna v přístupu lidstva k omamným látkám za posledních 50 let. Co nám přinese?
Nemravné odpovědi
„Kašlu na to, zasadil jsem letos znovu,“ říká František Slavík (43). Stavební dělník s fialovými vlasy a náušnicemi v uších pěstuje marihuanu už 15 let. Rád…