0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Kultura16. 7. 20167 minut

Šetři s tím

Popové trio Midi Lidi na nové desce vyzývá k totálnímu odpočinku

Nebuď trapnou osobou! (Midi Lidi)

Zní to jako dobrá rada přepracovanému workoholikovi. „Zruš ten deadline, už o tom nežvaň. Ať všichni koukaj, tak tě neznaj,“ deklamuje zpěvák a textař Petr Marek v úvodních verších albové novinky své kapely Midi Lidi. V touze sejmout ze sebe všechny závazky a úkoly, které se na člověka v produktivním věku valí, se nese i zbytek aktuální desky Give Masterpiece a Chance!.

Zdejší kritika přivítala čtvrté řadové album s takřka bezvýhradným nadšením. De facto šlo o nejočekávanější tuzemskou popově-taneční desku léta, která má potvrdit status tria coby jednoznačného koncertního taháku. Přesto ony výzvy k odpočinku, jako by se odrazily i v nové tvorbě, která nedokáže zapřít monotematičnost a únavu. V širším plánu tato deska dokonale vystihuje podezření, že na české scéně stále ještě nefungují obchodní – natož kulturní a myšlenkové – struktury, které by dokázaly vyprodukovat pop, jenž nechce být jen jednoduše podbízivý.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Midi Lidi jsou v tomto ohledu v nezáviděníhodné a zároveň průkopnické pozici, podobně jako třeba jejich generační spřízněnci Tata Bojs. Na jedné straně jsou příliš sofistikovaní na tuzemský rozhlasový mainstream. Na straně druhé jako by s sebou stále nesli zátěž dětství, spojeného s vyprázdněnou normalizační popovou hudbou. Tato okolnost jako by jim dodnes znemožňovala brát žánr jménem „pop“ s vážností a upřímností.

Vážný obsah, pitomá forma

Po pětileté odmlce od poslední optimistické řadovky Operace „Kindigo!“ se Midi Lidi vrátili…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc