Podrážděnost kampaně zastínila význam toho, co je v sázce. Pokud se Britové 23. června rozhodnou opustit Evropskou unii, což podle průzkumů hrozí čím dál víc, vážně a dlouhodobě tím poškodí britskou politiku i hospodářství. Ztráta jednoho z největších členů EU by zbytku Evropy zasadila hlubokou ránu. A vzhledem k tomu, jak lidé typu Donalda Trumpa a Marine Le Pen zároveň podněcují ekonomický nacionalismus a xenofobii, šlo by o porážku pro liberální systém, který byl pilířem prosperity Západu.

Tohle zjevně není argument hlasů požadujících odchod. Ty se stejně jako euroskeptici v EU odvolávají na svobodu a dějiny. Zastánci brexitu říkají, že odchod ze zkostnatělé a nedemokratické EU by náhle suverénní Británii umožnil jako velmoci navazovat vnější vztahy podle svého uvážení. Mnozí tito lidé se dovolávají liberalismu, tedy učení, které je Economistu již po desetiletí vlastní. Hlásí se k argumentu, že svobodný obchod vede k prosperitě. Ostentativně vykřikují cosi o minimálním státu a omezení byrokracie. Tvrdí, že odmítání neomezené migrace v rámci EU nepramení ani tak z xenofobie jako z touhy vybírat si lidi, kteří mají nejvíc co nabídnout.

Singapur na steroidech

Liberální zastánci odchodu prodávají iluzi. Při kontaktu s realitou brexitu se jejich plány naprosto rozpadnou. Pokud Británie z EU odejde, velmi pravděpodobně skončí chudší, méně otevřená a méně inovativní. Ani zdaleka se jí nevrátí někdejší globální výhled, naopak její vliv upadne a stane se provinčnější…

I_obalka_R25_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte