0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda18. 6. 20162 minuty

Na vlastní triko

Martin Šimáček • Autor: Matěj Stránský

Bývalí zaměstnanci vládní Agentury pro sociální začleňování začínají fungovat v novém dresu. Založili privátní think tank: Institut pro sociální inkluzi slibuje, že bude veřejným komentátorem sociální politiky. Tohle tady chybí, říká jeho ředitel a dlouholetý specialista na problematiku českých ghett Martin Šimáček.

Jak vznikl nápad založit novou organizaci a jak ji financujete?

Reklama

Když jsem byl loni odvolán z agentury, odešlo se mnou celé její jádro. Řekli jsme si, že by byla škoda, kdyby se ten tým rozpadl a zkušenost naší šestileté práce se ztratila. Táhneme to zatím z vlastní kapsy, už jsme ale začali žádat o podporu z grantů.

Proč zakládat další neziskovku či úřad, když je tu spousta dalších, ať už Člověk v tísni nebo zmíněná agentura?

Člověk v tísni dělá spíše práci s klienty a agentura dnes veřejně příliš nekomentuje současnou sociální politiku téhle země. My chceme být zázemím pro diskusi o fungování sociální politiky na všech úrovních: v krajích, v obcích, na ministerstvech. Takový think tank tu není. Máme vlastní blog s analytickými komentáři. Budeme se věnovat aktuální legislativě a činnosti politiků. Na webu máme časovou osu hlavních politických rozhodnutí od roku 1990 doteď, která určovala postoj státu k chudým lidem v Česku. Dokážeme zjistit, proč dochází k sociálnímu vyloučení a jak s ním bojovat.

Pro koho jsou vaše výstupy určeny?

Pro…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc