Democratic U.S. presidential candidate Bernie Sanders speaks at a campaign rally in Salem, Oregon
Bernie Sanders • Autor: REUTERS

V Nevadě létaly židle, delegáti na sebe křičeli a máchali pěstmi, podle některých svědectví došlo i na pepřové spreje. Ochranka musela vyklidit sál, virtuální prostor se ale vyčistit nepodařilo. „Bylo to dost hnusné. Vyhrožovali mé rodině, vyhrožovali mým vnoučatům, vyhrožovali mi fyzickou likvidací,“ svěřila se médiím Roberta Langová, ve volném čase šéfka nevadských demokratů, která na místním nominačním sněmu neumožnila stoupencům senátora Bernieho Sanderse, aby využili šikovného manévrování v procesních pravidlech lokálních primárek a protlačili na červencový demokratický sjezd několik delegátů navíc. To pak spustilo celou vřavu.

Mezi americkými demokraty je letos skutečně mimořádné dusno. Zatímco Donald Trump směřuje k nominaci a řady republikánských voličů se šikují na jeho podporu, demokraté – rozdělení mezi fanoušky Sanderse a jeho protikandidátky Hillary Clintonové – po sobě házejí nábytkem a udržet aspoň zdání slušného boje je pro ně evidentně stále obtížnější. Když se novináři Sanderse ptali, jestli násilnosti svých stoupenců odsoudí, mávl rukou a beze slova odešel. Teprve později jeho tiskové oddělení vydalo prohlášení, které sice fyzické násilí zavrhuje, zároveň ale zdůrazňuje, že celý volební proces je nespravedlivý. „Taková reakce je všechno, jenom ne přijatelná,“ reagovala na Sandersovo neslané nemastné prohlášení šéfka Demokratické strany Debbie Wasserman Schultzová. Sanders obratem zahájil kroky, jež by jí měly znemožnit znovuzvolení do čela strany.

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1695

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte