Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Čarovná hora

Román Thomase Manna se v bravurním překladu proměnil v Čarovnou horu

Pojem „muž z Davosu“ označuje příslušníka globální elity, jež se každoročně schází v tomto švýcarském lyžařském středisku, aby debatovala o budoucnosti světa a uzavírala výhodné obchody. Není známo, zda některý z těchto byznysmenů četl román Thomase Manna Čarovná hora (Der Zauberberg), který Davos proslavil už téměř před sto lety. Kdyby ho však četl, možná by s pokorou zjistil, že velcí spisovatelé budou mít v přemýšlení o světě vždy náskok i před těmi nejúspěšnějšími podnikateli.

Skutečným mužem z Davosu je fiktivní postava Hanse Castorpa, mladíka, který se chce stát inženýrem, ale ještě předtím jede navštívit na pár dnů svého bratrance Joachima do sanatoria vysoko v horách. Jenže dostane horečku a zůstane tam sedm let, během nichž on i čtenář skrze rozpravy dalších postav dostávají lekce o evropské civilizaci, vesmíru, lidském těle, o smrti a o lásce a také o tuberkulóze.

Psát recenzi o Mannově románu nemá smysl – od jeho vydání v roce 1924 jich bylo napsáno nespočet. Je to monumentální dílo jednoho z největších německých spisovatelů, tečka. Jakkoli geniální, má však co říct čtenáři i po téměř sto letech?

Záznam o záznamu

Odpověď zní ano, ale je třeba být připraven na čtení poněkud jiného druhu. Mann psal knihu jako velmi čerstvý záznam o naší civilizaci těsně předtím, než se rozpadla vypuknutím první světové války. My ho dnes ovšem musíme číst také jako román historický, tedy jako záznam o záznamu. Například dlouhé úvahy o podstatě hmoty či…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte