JAKUB KULHÁNEK
Jakub Kulhánek, 2016 • Autor: ČTK

Cyril Svoboda se nad tím ještě dnes rozčiluje. „Kdykoli jsem zmínil potřebu umět mluvit ve státní správě cizími jazyky, kolegové z vlády se na mě sesypali, proč to zase vytahuju. Brali to ode mě jako projev nafoukanosti,“ vzpomíná bývalý šéf diplomacie na svoji snahu přesvědčit ostatní ministry, aby se do úřednického zákona z roku 2002 zařadil plošný požadavek na znalost cizích řečí. „Pár ministrů řeklo, že je důležitá odbornost a na ostatní budou tlumočníci. Zbytek jenom kroutil hlavou,“ dodává Svoboda ke své tehdejší prohře.

Jsme o čtrnáct let dál, Česko se mezitím stalo členem Evropské unie, situace se ale v základních obrysech nezměnila. Nový služební zákon, který začal platit loni a měl by zdejší byrokracii zkvalitnit, žádné jazykové znalosti plošně nevyžaduje. A to dokonce ani u odborných náměstků, kteří tvoří vrchol úřednické pyramidy, mají jménem ministrů komunikovat s Evropou a zbytkem světa a právě teď procházejí přezkoušením.

Stačí maturita

Jakub Kulhánek toho v poslední době zřejmě moc nenaspal. V pátek absolvoval pohovor před komisí na ministerstvu zahraničí, ve kterém měl jako náměstek pro bezpečnostní politiku obhájit svůj post. Třiatřicetiletý sociální demokrat a bývalý poradce předsedy Poslanecké sněmovny si tím chce splnit kariérní sen. Uchazečů však bylo víc, výsledek ještě není známý a Kulhánek má k nervozitě důvod. Ministerstvo zahraničních věcí totiž stanovilo pro diplomaty nad rámec zákona vlastní požadavky na znalost cizích jazyků a po…

I_obal_R18_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R18_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1172

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte