14-kom2
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Firma Apple vyhrála svůj boj s americkými úřady a nemusí jim pomoci s odemknutím teroristova telefonu. Ač FBI tvrdila, že se k datům v iPhonu Syeda Farooka, střelce ze San Bernardina, bez její asistence nedostane, paralelně hledala své cesty, až jednu našla. Pravděpodobně tu, kterou jí bezpečnostní experti doporučovali od začátku celé kauzy, velmi komplikovanou a nejistou. Soudní požadavek na spolupráci firmy tak FBI po šesti týdnech stáhla.

To je v podstatě jedno, jedna bitva skončila, dlouhá válka začíná. Vyšetřovatelům od počátku nešlo o přístup k jednomu konkrétnímu telefonu. Chtěli po Applu software, s nímž by se v budoucnu snadno dostali do všech přístrojů. Tentokrát se mluví o iPhonech, protože takový telefon Farook měl. Je otázka času, kdy se obdobný případ bude týkat rozšířenějších telefonů se systémem Android od Googlu. Tam je věc komplikovanější, ale v mnoha případech jsou chráněné stejně dobře jako iPhony. Google se dušuje, že by se bránil stejně jako Apple.

Argumenty kriminalistů jsou zřejmé: telefony mohou ukrývat cenná data o zločincích a jejich sítích, proto je pro ně rychlý přístup k nim důležitý. Elektronická data nejsou dnes tak snadno dostupná, jak byste si mohli myslet: šifrování běžných aplikací a přístrojů postupuje vekou rychlostí a je velkou překážkou i pro mocnou FBI. Jenže dát do rukou policii paklíč ke všem telefonům je velmi nebezpečné. Málokterý stát by odolal pokušení zneužívat jej proti svým občanům. Může se také dostat do rukou…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1535

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte