Pro milovníky volného trhu bez přívlastků, kteří se na každou dotaci předem dívají s nedůvěrou, je to naplnění těch nejhorších obav: stát chce občanům přispívat na dešťovou vodu. Respektive na její sbírání, kterému se naše babičky a prababičky věnovaly zdarma a samozřejmě. Pro milovníky zdejší krajiny, jimž dělá větší starosti klimatická změna, je ale nápad ministra životního prostředí Richarda Brabce naopak zajímavým osvěžením. Takovým vlahým deštíkem uprostřed dusné debaty, jak řešit zhoršující se české sucho.

Poslední rok nám názorně ukázal, že navzdory mírnému klimatu a výhodné poloze se dopad klimatické změny na vodní cyklus nevyhne ani Česku. Nezažijeme asi v dohledné době taková sucha jako Afrika, Austrálie nebo jih Evropy, ale i tak mohou citelně zasáhnout zemědělství, naše vodovodní kohoutky a s tím i životní komfort.

Diskuse o úbytku vody se obvykle pohybují mezi dvěma póly – jestli je lepším řešením stavět nové přehrady, nebo naopak zvyšovat chytrými úpravami schopnost krajiny vodu zadržovat. Druhý nápad se jeví přirozenější, sympatičtější a levnější, ten první však má vzhledem ke zdejší silné tradici inženýrského uvažování větší naději na úspěch.

Sběr dešťovky se samozřejmě nestane ústředním řešením vodní krize, ale má svou praktickou přitažlivost a cenný symbolický náboj. Ministr Brabec nemá svůj nápad zatím přesně promyšlený, zmínil se jen, že by rád přispíval domácnostem na nákup sběrných sudů. To se v různých zemích světa dělá, stát však ještě…

I_obal_R13_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R13_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1558

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte