Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Umění koncentrace

Člověk digitální éry žije v mnohem roztěkanější realitě než jeho předci a má jeden docela vážný problém – soustředit se. Na horší koncentraci si dnes stěžují učitelé, manažeři a vlastně skoro každý, kdo žije rušným městským životem. Lék ale existuje a může nám dát nejen lepší pozornost, ale i pocit životního štěstí.

16_TEMA_Jaros
Autor: Milan Jaroš

Nevinná otázka na úvod: Co právě teď děláte? Odpověď vám asi připadá triviální. Sedíte přece doma v křesle, jedete tramvají nebo čekáte v čekárně u zubaře. Držíte v ruce časopis, listujete a snažíte se začíst do článku o pozornosti s trochu pochybným začátkem.

Dobře, ale zkuste se sami na sebe podívat ještě jednou: Co právě teď doopravdy děláte? Nechceme tu nikoho zkoušet, ale z opakovaných výzkumů psychologů vyplývá zajímavé zjištění. Když tuhle otázku položili lidem v různých situacích, zjistili, že v průměru jen polovina z nich je v danou chvíli skutečně mentálně přítomná u činnosti, kterou fyzicky provádí. Ta druhá polovina se v duchu toulá někde úplně jinde.

Známe to všichni, snad kromě zenových mistrů. Zatímco naše tělo a smysly myjí nádobí, sedí na poradě nebo čtou Respekt, mysl se dohaduje s manželem, kdo vyzvedne děti ze školky, vybírá si nové auto nebo rozechvěle žádá šéfa o zvýšení platu. V průměru takhle lidstvo tráví polovinu času, ale z výzkumů vyplývá, že některé činnosti k mentální emigraci svádějí více a jiné méně.

Nejvíce jsou lidé „přítomní“ při sexu, následuje (s dlouhým odstupem) sport a konverzace s přáteli. Na druhé straně žebříčku najdeme činnosti, z nichž mysl naopak utíká nejčastěji – práci v zaměstnání, používání počítače a cestování.

Ale je to vlastně problém? Denní snění je přece přirozená a často i plodná kratochvíle, bez níž by se nezrodila řada uměleckých děl nebo převratných vynálezů. Mnoho matematických rébusů bylo…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1535
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte